Žiaci, ktorí prídu do Banskej Bystrice sa stretli s extrémistami.

Autor: Nenápadní hrdinovia | 14.11.2013 o 13:00 | (upravené 14.11.2013 o 15:43) Karma článku: 6,00 | Prečítané:  1322x

Žiaci sa stretli s extrémistami. V piatok o tom povedia na záverečnej konferencii v Banskej Bystrici. A aj vy môžete byť pri tom.

Odmietol prijať novinárov, no mladým prerozprával svoj príbeh. I túto skutočnosť odkryje už piaty ročník študentskej konferencie, ktorá je vyvrcholením projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Projektu, ktorý bol pre Ústav pamäti národa nadbytočným a na druhej strane pre partnerov podujatia z Nemecka natoľko dôležitým, že kvôli nemu prerušili spoluprácu s touto inštitúciou.

(http://pt.kios.sk/sita-detail/?tx_kiossita_pi1[detail]=64622)

Dnes vďaka OZ Nenápadní hrdinovia projekt ide svojou cestou. Nabral na význame, kvalite, záujme študentov a učiteľov. Desiatky študentov sa stretlo s ľuďmi, ktorých by sme (bez Novembra 89) považovali za extrémistov – prenasledovaných bývalým režimom.

Študenti počas roku 2013 našli vo svojom okolí tých, ktorí by bez Novembra 89 ostali navždy ľuďmi druhej kategórie. No v očiach študentov sa stali hrdinami. Ľuďmi, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu.

http://www.youtube.com/watch?v=lAX6zt1AJs0

Ak chceme v dňoch výročia 17. novembra 1989 hovoriť o mladej generácii ako o tej, ktorú tieto udalosti a príbehy nezaujímajú, klameme samých seba a tým ospravedlňujeme našu ľahostajnosť a nezáujem o hrdinstvo tých, ktorí vzdorovali.

Tak ako za čias komunizmu niektorí nevedeli, že sú medzi nimi aj prenasledovaní, tak sa dnes môžeme tváriť, že medzi nami žijú mladí, ktorých zaujíma všetko možné, len nie záujem o dejiny, príbehy hrdinov. No skutočnosť je celkom iná. Už čoskoro sa vďaka študentom ukáže pravda o nenápadných hrdinoch.

Niekedy mám pocit, že študenti sú tými nenápadnými hrdinami, ktorých odvahu, stretnutie, vďačnosť ocenia až generácie po nás... A možno nie. Možno tak urobíte spolu s nami aj Vy v piatok 15. novembra v Banskej Bystrici.

www.november89.eu

 

František Neupauer
Michal Čop

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?