Senátor Bob z Austrálie pozná Nenápadných hrdinov

Autor: Nenápadní hrdinovia | 22.12.2013 o 13:00 | (upravené 22.12.2013 o 14:34) Karma článku: 7,62 | Prečítané:  358x

Stáva sa, že niekto zo zahraničia zavolá, že chce navštíviť Múzeum zločinov a obetí komunizmu. Vtedy sa snažíme zavolať niekoho z bývalých politických väzňov, či ich príbuzných, aby v jazyku návštevníka pretlmočili pohľad na obdobie komunizmu. Raz sme takto z oslavy 50 narodenín stiahli dcéru politického väzňa, ktorá dnes prekladá do francúzskeho jazyka. No keď Vám niekto zavolá ráno pred 9 hodinou s tým, že o 30 minút Vás príde navštíviť... je to niečo iné.

"Je to austrálsky politik." zaznelo v telefonáte. Dohodnuté stretnutie s fotografom, odkladáte, aby ste dali priestor návštevníkovi z druhého konca sveta. V hlave sa Vám výria otázky: "Ako sa o nás dozvedel?! Čo hľadá na Slovensku? Prečo sa o to zaujíma?" V srdci Vás to teší. Veď zo Slovenských politikov nás navštívili asi len traja. Z budovy úradu vlády, s ktorou susedíme sa zatiaľ o nás nezaujímal nik. Ani vtedy, keď prišiel jeden z najvyšších ústavných činiteľov Nemecka.Pred múzeum zastavuje veľká dodávka. Zpredu vystupuje muž v okuliaroch, šofér a neskôr aj nižšia dáma. Podávame si ruky. Pán v okuliaroch sa snaží zapamätať si moje meno. "Fero - like Francis". "OK" usmeje sa. V priestore kde je Múr nenápadných hrdinov práve zaparkovalo auto, ktoré nakladá materiál na otvorenie ďalšieho z projektov VŠZaSP sv. Alžbety pre núdznych - tento krát v Cíferi. Beriem delegáciu k pamätníku Mareka Čulena. Hovorím im životný príbeh tohto spoluzakladateľa komunistickej strany. Aj im pripadá divné, že  v demokratickej krajine je na Námestí slobody socha spoluzaklateľa totalitnej strany.

Prechádzame k Múru nenápadných hrdinov. Tablet austrálskeho politika slúži na fotenie textu, tváry Silva, Vlada, Zdenky - prvých troch na našom múre vďaky a úcty k obetiam totalitného režimu. Je zima. Pán občas podskočí, aby sa ohrial. Tlmočník tlmočí o niečo stručnejšie ako ja podávam informácie. Asi musím v tej angličtine trošku aj ja pokročiť...

Vediem ich do pivničných priestoroch, kde je výstava o 25. marci 1988 - Sviečkovej manifestácii. Prekvapí ich rok. "To Bratislava bola skôr ako Praha?" "Áno, odpovedám.. a hovorím, ako B. C. Kalergi nedávno vravela: "Vy na Slovensku ste boli pioniermi na ceste k slobode... Mesiac pred pádom Berlínskeho múru aj v Lipsku vyšli so sviečkami v rukách a následne padol Berlínsky múr. Praha už bola odozvou na Berlín."

Prezerajú si obrázky. Predkladám im ďalšie príbehy. Vstupujú do našej provízornej kancelárie. Odkrývam vzácne artefakty z Jáchymova, či iných väzníc i samizdaty. Zhovárame sa. "Pred pár rokmi som bol aj ja v Austrálii." "Áno, a v ktorých mestách?" Hovorím im koho som navštívil - tých, ktorí boli nútení emigrovať... a zároveň spomínam aj druhého najbohatšieho Slováka žijúceho v Austrálii. "O, yes, Lowy, on podporoval aj Tvoju Labory? Party?" prehovorí dovtedy tichá návštevníčka.

Prosba o foto (priamo do tableta návštevnika). Rozlúčenie. Zamávanie... a potom si človek v pokoji prečíta venovanie v kronike. "Obdivujem túto prácu, ktorá si uctieva pamiatku na hrdinov, ktorí odporovali komunizmu" Bob Carr (former Foreign Minister of Australia). O niekoľko minút internet prezradí viac.
Práve nás navštívil v Múzeu zločinov a obetí komunizmu bývalý minister zahraničných vecí Austrálie a senátor Bob Carra, dlohoročný premier New South Wales.Nuž aj to prináša deň nášho "dobrovoľničenia" v Múzeu. (www.muzeumkomunizmu.sk)

František Neupauer
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?